Letní radovánky


Kromě sportů mohou návštěvníci Harrachova provozovat samozřejmě také pěší turistiku nebo v poslední době též velmi populární sjíždění řeky Jizery od Mýta na plavidlech bez motorového pohonu nebo na raftech. Pro tento druh sportu je nejvhodnější doba na jaře, když je v korytě dostatek vody z tajícího sněhu.Na Čertově hoře je startovací plocha pro vyznavače létání na padácích a závěsných kluzácích. Pro tento druh sportu je vyčleněn letový koridor a přistávací plocha.Pro horolezce jsou k dispozici pouze Lubošské skály u Harrachova. Žulové Lubošské skály najdete směrem po modré turistické značce podél toku Mumlavy směrem na Voseckou boudu. Jsou
 schované v lese poblíž soutoku s Lubošskou bystřinou několik málo kilometrů pod Voseckou. Bobová dráha a Monkey Park, Bobová dráha v Harrachově je spolu s dopravním zařízením cca 1.000 metrů  dlouhá, při 38 m převýšení, průměrném  sklonu 6 %  a  maximálním  sklonu 12 %. Má 17 zatáček a dvě atraktivní nadzemní křížení.

 

Historie města Harrachov

 

Původní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf).

 

Po 2. světové válce k němu byly připojeny osady Nový svět a Rýžoviště, v r. 1959 byly připojeny též Mýtiny, samoty na polském území, výměnou za stejně velké území u Kacířské skály. Harrachov pak dostal železniční spojení přes Kořenov s Tanvaldem. Tato jedna z málo provozovaných ozubnicových drah nabízí krásnou vyhlídkovou jízdu romantickou krajinou Jizerských hor a Krkonoš, s množstvím tunelů a viaduktů.
Dříve než se stal Harrachov nejznámějším turistickým a sportovním střediskem západních Krkonoš, proslul daleko za hranicemi Čech svým sklářstvím. Nejprve v lokalitě Rýžoviště, později na Novém Světě vznikla tradice prvotřídně ručně vyráběného foukaného, broušeného, ale i rytého a malovaného či jinak zdobeného skla. V nově otevřeném muzeu skla jsou vystaveny skutečné skvosty sklářského umění.

Zimní sporty se v Harrachově začaly provozovat brzy poté, co hrabě Jan Harrach přivezl do Čech první lyže (v 19.století). V roce 1908 byl založen „Spolek zimních sportů“. První skokanské můstky, které Harrachov tolik proslavily, vznikly v roce 1920. V roce 1923 se v Harrachově konaly první mezinárodní lyžařské závody, kterých se zúčastnili nejlepší lyžaři z mnoha zemí Evropy, i z USA. Od roku 1954 se konají Mezinárodní lyžařské závody již pravidelněji. V roce 1980 byl skokanský a běžecký areál zrekonstruován, přičemž byl postaven nejvyšší lyžarský můstek na světě - mamutí můstek K-185. V 90. letech byla zrekonstruována lanovka na Čertovu horu. Lanovka nabízí 130 čtyřmístných sedaček a projížďku dlouhou 1303 metrů, kterou urazí za 8,7 minut. Z dolní stanice (665 m n.m.) překonává převýšení 357 metrů. Přepravní kapacita je 1782 osob za hodinu. Mezi nejnovější turistické atrakce patří například bobová dráha.

 

Interier Karolína***

Poptávka ubytování

Restaurace Karolína***

Aktuální informace

Wellness Karolína***